Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


nyiregyhaza-zoo

Zoologická zahrada Nyíregyháza (Sóstó)

Zoologická zahrada v Nyíregyháze sa nachází 5 kilometrů od města v rekreační zoně Sóstó, kde si návštěvníci můžou odpočinout na koupališti, v příjemné atmosféře lesního parku nebo prohlédnout skanzen. ZOO je snadno dostupné městskou dopravou.

SóstóZoo se rozkládá na území 30 hektarů v přirozeném bukovém lese. Chováno je zde více než 5000 zvířat, které zastupují okolo 500 živočišných druhů a najdeme mezi nimi i rarity, jako například bílé tygry nebo varany komodské. V ZOO uvídíte také lední medvědy, slony africké, nosorožce indické, gorily. V rámci více než 50 programů na záchranu živočišných druhů se zde úspešně rozmnožují například žirafy, jaguáři, tamaríni, usurijští tygři.

Oceanárium

Oceanárium je podle mně největší atrakcí ZOO v Nyíregyháza. V oceanáriu procházíte 8 metrů dlouhým tunelem a nad hladvani se vám prohánějí v 500 000 litrovém „akváriu“ žraloci. Přesto se nemusíte bát, odděluje vás od nich 14 cm hrubé sklo. Kromě hlavní nádrže je v oceániu ještě množství dalších větších i menších akvárií osídlenými exotickými obyvateli světových moří a oceánů.

V sousedství akvárií se nacházejí terária a výběhy s hrůzostrašnými varany, krokodýly, hady, hmyzem.

Zelená pyramida

Oceanárium se nachází v nejnižší části tzv. Zelené pyramidy. Nad oceanáriem najdete tropický deštný prales. Je zde desetimetrový vodopád. Procházet se můžete po visutých lanových lávkách. Některé části Zelené pyrymidy nejsou pro strašpytly, nemálo lidí se na některé visuté lávky neodváží a vztup nad výběch orangutanů po průhledné skleněné podlaze ve výšce několika metrů byl zkouškou odvahy i pro mne.

Z obyvatel expozice „děštný prales“ jsou dle mého názoru největší atrakcí už zmínění varani komodští.

Polární pavilon

Polárné pavilon představuje flóru a faunu severního i jižního pólu. Přestože neexistuje mnoho rostlin a živočichů, kteří by dokázali přežít v království věčného sněhu a ledu, tak je z mého pohledu právě tato část po oceanáriu druhým nejatraktivnější místem ZOO Sóstó. Polární pavilón je velmi pěkně udělán, zvířata zde mají mnoho prostoru a zárověň je možné detailně sledovat jejich chování jak nad vodní hladinou tak pod ní.

Lední medvědi, tuleni, tučňáci jsou vděčné objekty pozorování, strávit za sklem oddělujícím náš svět od jejich lze celé hodiny.

Pozn.: pavilón asi není nejvhodnější slovo k pojmenování tohoto chovatelského celku, ale lepší mne nenapadá, budu rád, když návštěvníci příjdou na výstižnější výraz

Tarzaní stezka

Tarzaní stezka představí návštěvníkům neobyčejně pestrou a bohatou floru a faunu „černého“ kontinentu. Africká zvířata milují především děti. Zpracování africké žásti ZOO je nápadité, pozorovat zvířata z nadzemních lávek je příjemný a vlastně i pocitově dobrodružný zážitek.

Krom zvířad je k vidění i vesnice Masajů, což je fain zpestření, ale zasadit tuto expozici do ZOO mmi nepříjde příliš korektní, ale budiž.

Sóstó Zoo je zapojena do programu na ochranu více než 20 druhů zvířat.

Karpatská kotlina

Faunu karpatské kotliny představuje Zoologická zahrada Nyíregyháza Sóstó návštěvníkum od svého vzniku.

Tématický celek „Karpatská kotlina“ představuje zvířata která žijí nebo žila na uzemí obývanými Maďary. Jsou zde představeny nebo naznačeny i vztahy a spojení mezi zvířaty a lidmi. Prohlédnout si můžete nástroje a lovecké zbraně Maďarů. Poznáte zvyky kočovníků, kteří si podmanili Karpatskou kotlinu.

Zajímavým je téměř 1 hakter rozlehlý medvědí les. Mi se líbili především vlci a rysi.

Pro ZOO trochu jsou trochu nezvyklá domácí hospodářská zvířata, která chovali a chovají obyvatelé karpatské kotliny. Jejich výběhy jsou dobře včleněna do areálu zahrady a návštěvníka, který čeká od ZOO víc než klasické „cirkusové“ složení zvířecího ansáblu, jistě potěší.ZOO vystavuje chovatelské potřeby. Můžete se podívat na dojení koz, a městské děti konečně uvidí třeba jak se krmí slepice.

http://www.sostozoo.hu/mi-vilagunk/zold-piramis http://www.pluska.sk/letny-relax/oceanarium-madarsku-so-zralokmi-nad-hlavou.html

nyiregyhaza-zoo.txt · Poslední úprava: 2014/01/22 19:49 autor: petr